Організація харчування

Харчування в закладі дошкільної освіти

Організація харчування в закладі  здійснюється відповідно до Закону України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.04 №1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» та Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки та Міністерства охорони здоров’я України № 298/227 від 17.04.06.

Відповідно до п. 2.7. «Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21 листопада 2002 р. N 667, плата  за  харчування  дітей  у  дошкільних  навчальних закладах вноситься щомісяця, не пізніше 10 числа поточного місяця, за  який  вноситься  плата,  до  банківських  установ  (їх філій).

Організацію харчування здійснює керівник закладу. Постачальники продуктів харчування і продовольчої сировини разом з керівником закладу складають графіки і маршрути постачання та обсяги завозу. Продукти харчування, продовольча сировина і тара зберігається у спеціально обладнаних коморах, овочесховищах, де забезпечено дотримання санітарних норм і правил, у тому числі умови товарного сусідства, температурний режим.

Раціональне харчування в закладі передбачає обов'язкове складання меню. Примірне двотижневе меню складається на зимово-весняний і літньо-осінній періоди року або на кожен сезон року окремо.

Щодня залишається добова проба кожної страви раціону.  Добова проба страв є показником якості роботи кухарів закладу. Тому її відбирає кухар з казана у присутності медпрацівника або при відсутності медпрацівника особи, відповідальної за організацію харчування дітей, в чистий посуд з кришкою (попередньо помиті та перекип'ячені) до видачі їжі дітям. Проби відбирають в об'ємі порцій для дітей молодшої вікової групи, зберігають на харчоблоці у холодильнику при температурі +4 - +8° C. Проби страв кожного прийому їжі зберігаються протягом доби до закінчення аналогічного прийому їжі наступного дня.

Розподіл їжі за калорійністю протягом дня повинен бути таким: сніданок - 25 %, обід - 35 %, підвечірок і вечеря - по 20 %. Тривалість сніданку, підвечірку і вечері - по 20 хв., обіду - 25 - 30 хв. Об'єм їжі повинен відповідати віку дитини. Для збереження апетиту не рекомендується годувати дитину вдома вранці, перед відвідуванням дошкільного навчального закладу. Винятком можуть бути яблуко, морква, овочевий сік у кількості 50-100 г.

Режим харчування суворо дотримується співробітниками закладу,  їжа  видається дітям у визначений час, три рази на добу з інтервалами у 3-4 години. Під час оздоровчого періоду організовується додатковий прийом їжі-другий сніданок з 10.00 до 11.00 у вигляді фруктів, соків.

Вихователі, помічники вихователів, які беруть участь в організації харчування дітей,  ознайомлені з питаннями гігієнічного т а естетичного виховання дітей. Дітей привчають сідати за стіл охайними, з чистими руками, сидіти за столом правильно і користуватися столовими приборами (згідно з вимогами навчальної програми). Руки необхідно мити безпосередньо перед тим, як дітей садять за обідні столи, і після приймання їжі.

З чотирьохрічного віку дітей навчають чергувати у групі під час приймання їжі з використанням санітарного одягу (фартушки, косинки або ковпаки), сервірувати столи і збирати використаний посуд.    За дитиною закріплено постійне місце за столом, перед кожним прийомом їжі стіл сервірують згідно з меню. З двохрічного віку дітей привчають користуватися серветкою.

На четвертому році життя навчають користуватися виделкою, а на п'ятому році - негострим ножем. Не дозволяється садити дітей за столи до закінчення сервірування. В ясельних групах годування дітей, які можуть їсти самостійно, організують так, щоб вони не чекали їжу. Їх годують невеликими групами, одночасно по 3 - 4 дитини за столом. Після вживання першої страви дітям необхідно відразу подавати другу страву тощо.

Дитина повинна отримати приблизно 100 мл рідини на 1 кг маси тіла. Для організації оптимального питного режиму діти забезпечуються водою за індивідуальною потребою. Кип'ячену воду дають після охолодження до кімнатної температури. Її зберігають у добре вимитому посуді і міняють не рідше ніж 1 раз на добу.

Для частування дітей у дні народження, інші свята можна використовувати приготовлені у закладі пиріг, пиріжки або принесені батьками фрукти, ягоди, цукерки, печиво (промислового виробництва). З метою попередження захворюваності гострими кишковими інфекціями та харчових отруєнь дітей суворо забороняється приносити у дошкільний навчальний заклад кремові вироби (торти, тістечка) та пісочне печиво, морозиво, напої, у тому числі солодкі газовані тощо.