Поради фахівців

20 січ. 2023
Знеструмлене життя: Як допомогти психіці і тілу пережити енергокризу?

Свята закінчилися, а відключення електроенергії повернулись. Як допомогти собі й дітям подолати виклики темряви?
Полегшуємо адаптацію до блекаутів — зібрали дієві поради, які розрадять малечу під час тривалих відключень світла
Як розворушити дитину після тривалого епізоду темряви?
Уявіть ситуацію: у домівці з’являється світло за кілька годин до сну, а ваша дитина вже млява, неенергійна, концентрація знижена. І їй зовсім не хочеться доробляти домашні завдання, щось креативити або читати. Що ж робити в такому випадку?
Найперше — усвідомити, що такі стани можливі, і це потрібно прийняти та знизити очікування щодо результативності в навчанні. Раптові вимкнення світла дезорганізовують діяльність. І робочу, і навчальну. Врахуйте і те, що в дітей ще не до кінця сформовані зони прифронтальної кори, які відповідають за самоорганізацію.
У своїй останній відкритій лекції для українців знаний нейробіолог Роберт Сапольські наголошував, що хронічний стрес може спричинити зменшення гіпокампу, а саме він відповідальний у нашому мозку за навчання та запам’ятовування. Біолог навіть запевняє, що «це ок, якщо ви або ваші діти почали тупіти в процесі навчання». Також вчений згадує про виснаження системи, яка регулює дофамін, а це, своєю чергою, може призводити до депресивних станів.
Є і зворотна сторона медалі: я знайома з багатьма підлітками, які надзвичайно хвилюються через неможливість навчатися повноцінно. Одна школярка навіть спеціально ставить будильник уночі, коли планово вмикають електроенергію, щоб переробити всі необхідні завдання з предметів. Це не є «ок» і означає, що рівень тривоги в такої дитини — шалений.
Раджу батькам частіше розмовляти з дитиною, дізнаватися про такі моменти. За необхідності заспокоювати: «Нічого страшного не станеться, якщо ти не виконаєш усі завдання або щось пропустиш. Ми обов’язково наздоженемо й заповнимо прогалини, я попрошу вчительку, і вона все тобі пояснить. А зараз головне — твій спокій і впевненість». І якщо так сталося, що залишилося мало часу до сну, а уроки не зроблені — якісно проведіть цей час із донькою чи сином.
Якщо ж ідеться про виконання якихось надважливих речей у школі, варто не одразу кидатися до праці, а дати трохи часу на «розкачування». Зробіть смачний перекус із теплим напоєм, виконайте енергійну веселу руханку під класну пісню. А потім дайте обмежений час на виконання завдання.

Детально із порадами можна ознайомитись за посиланням: Знеструмлене життя: Як допомогти психіці і тілу пережити енергокризу?