2 квітня — Міжнародний день дитячої книги

2 квіт. 2024
Другого квітня відзначається Міжнародний день дитячої книги. Цю дату встановлено з ініціативи й за ухвалою Міжнародної ради дитячої книги. Щороку з 1967-го — у день народження Ганса Крістіана Андерсена — у всьому світі проходять заходи, присвячені дитячій літературі й читанню.

Це свято відзначається у день народження Ганса Крістіана Андерсена, данського письменника, автора відомих в усьому світі казок. Його твори, перекладені більш ніж 150 мовами світу, стали основою для численних екранізацій, мультфільмів, театральних постановок, балетів тощо.

Свято започатковано в 1967 році Міжнародною радою з дитячої та юнацької літератури. У цей день раз на два роки присуджують премію імені Х. К. Андерсена письменнику — автору творів для малят і художнику — ілюстратору дитячих книжок.

Традиційно в цей день у багатьох країнах проводять виставки, конкурси, вистави, конференції та фестивалі, присвячені кращим творам для дітей, а також дитячі ранки, розпочинають Тиждень дитячої та юнацької книги, до участі в якому запрошують сучасних дитячих письменників і поетів.

Перетворіть цей день на захопливу мандрівку сторінками дитячих видань. Покажіть малятам розмаїття книжок для дітей, спонукайте малечу не тільки читати та обговорювати твори, а й розглядати і самим малювати ілюстрації до них. Дайте дітлахам можливість досхочу пофантазувати, уявити себе учасниками цікавих пригод, зазирнути за сторінки книжок і придумати продовження описаних у них історій.

Робота з дітьми впродовж дня

• Діалог-спогад "Моя улюблена книжка".
  • Гра "Дізнайся про книжку за обкладинкою": педагог об'єднує малят у команди, дає їм різні книжки; не зазираючи досередини, вони мають визначити, які з цих видань призначені для дітей, а які для дорослих, пояснити своє рішення.
  • Вправа-порівняння "Чим дитячі книжки відрізняються від видань для дорослих?".
  • Бесіда-розмірковування "Якими бувають дитячі книжки?" (публікація "Поради, як книжкам дати раду" ("Джміль", 2018, № 3)): малята пригадують відомі їм дитячі книжки, знаходять їх у бібліотеці закладу, класифікують за різними ознаками (розфарбовки, книжки-іграшки, книжки з об'ємними картинками; казки, пригоди, енциклопедії тощо), розповідають, для чого яка книжка потрібна.
  • Вправа-розмірковування "Якою має бути обкладинка книжки?": діти роздивляються книжки, пробують за оформленням обкладинок здогадатися, про що йдеться у кожній з них, потім гортають сторінки, педагог читає їм, і малята перевіряють правильність своїх припущень.

Запропонуйте дітям зіставити обкладинку і сторінку книжки, розв'язавши наступне завдання.

Зазирнемо у книжку

• Колективна робота "Наша обкладинка": діти створюють обкладинку книжки, яку читали з дорослим, виконуючи попередню вправу.
  • Бесіда-дослідження "Навіщо потрібні ілюстрації у книжках?".

Книжки та ілюстрації

Запропонуйте дітям пригадати улюблені казки, впізнати їх за ілюстраціями та пояснити свій висновок; розповісти, про що йдеться у казці; відтворити послідовність подій у знайомих сюжетах; показати за допомогою пантоміми найяскравіші епізоди.

В гостях у казки

• Вправа "Впізнай вірш за ілюстрацією": педагог читає дітям вірші, діти добирають до них ілюстрації.

Вправу можна перетворити на цікаву рухливу гру або виконати, завітавши на наш сайт.

Віршики та ілюстрації

• Образотворча діяльність "Створюємо віршомультик": діти вибирають вірш і створюють за ним мультфільм.
  • Книго вікторина — вечір дитячої книжки для малят та їхніх батьків.
  • Прем'єра мультфільму для молодших дітей та батьків.